Operační systémy

1970    UNIX - Unixové systémy byly široce využívány jako operační systémy pro servery, pracovní stanice a v současné době i pro osobní počítače. Sehrály velmi výraznou roli při vzniku Internetu a přechodu od jednotlivých počítačů k počítačovým sítím a modelu klient-server.

1981    MS DOS - Počátky operačního systému MS-DOS se datují k 12. srpnu 1981. Společnost IBM (International Business Machines) spolu se společností Intel dokončovaly na počátku 80. let počítač pro širokou veřejnost s názvem IBM PC 5150. Společnost se však potýkala s problémem při tvorbě operačního systému TopView, a proto začala využívat operační systém firmy Microsoft MS DOS 1.0. Ten byl využíván až do roku 1994, kdy byla v prodeji poslední verze 6.22.

1982    První grafické rozhraní na bázi oken

1984    MAC OSMacintosh Operating System – je označení původního operačního systému pro počítače Macintosh firmy Apple. Tento systém se používal na počítačích Macintosh od roku 1984 do začátku 21. století. Během posledních let svého používání přestal systém vyhovovat rostoucím nárokům a hledala se náhrada. Tou se nakonec stal Mac OS X,

1985    MS WINDOWS - jako nadstavbové grafické uživatelské prostředí (GUI) nad svým tehdejším standardním operačním systémem MS-DOS.

1991    LINUX - Původně ho začal psát finský student helsinské univerzity Linus Torvalds jako svůj koníček a svůj systém poskytoval zdarma pro nekomerční využití.

V současnosti je nejrozšířenějším OS pro PC MS WINDOWS 7 (8) a pro Macintosh MAC OS X.

Operační systémy pro mobilní zařízení:
Android 5.0 Lollipop - SAMSUNG, SONY, HTC, ALCATEL, ASUS, LG, HUAWEI aj.

iOS - iPhone

WINDOWS PHONE 8.1- NOKIA, HTC, HUAWEI

 

Struktura současného OS